Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Zbliża się lato i czujesz, że potrzebujesz okularów przeciwsłonecznych? A może pracujesz przy komputerze i potrzebujesz okularów korekcyjnych. Chcąc odwiedzić salon optyczny zastanawiasz się jak dobrać okulary do kształtu twarzy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Jak określić swój kształt twarzy?
 2. Jaki rodzaj okularów wybrać przy danym typie twarzy?
 3. Jak wybrać odpowiedni rozmiar okularów?

Jak określić swój kształt twarzy?

Pierwszym krokiem, żeby dobrać okulary do kształtu twarzy jest poznanie jej kształtu. Każdy z nas ma unikalny genotyp, przez co różnimy się wyglądem i cechami charakteru. Mamy różne ułożenie kości policzkowych, szczęki, okolic skroniowych, podbródka, czoła, układu oczu i nosa. Na świecie jest 7,8 miliarda różnych twarzy z własnymi, indywidualnymi cechami. Na szczęście jesteśmy w stanie wskazać kilka grup kształtu twarzy, które są do siebie podobne. Wybierając okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne powinniśmy najpierw sprawdzić do, której grupy należymy.

Jaki rodzaj okularów wybrać przy danym typie twarzy? 

Wyróżniamy 5 grup kształtu twarzy z własnymi cechami, do których dopasowujemy okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne:

Twarz owalna

 • idealnie proporcjonalna
 • dolna część twarzy jest dłuższa niż górna
 • zaokrąglony, podłużny podbródek
 • kości policzkowe to najszersze miejsce

Do twarzy owalnej pasują wszystkie oprawki korekcyjne i okulary przeciwsłoneczne. Doskonałym wyborem będą oprawki okularowe Humphrey’s mod. 581069 col. 44 w modnym, wyróżniającym się złoto-srebrnym kolorze. Tego typu modele królują wśród najmodniejszych akcesoriów nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Oprawki okularowe Humphhrey's to żywe barwy i odważne wzory połączone w jednej odświeżającej, niekonwencjonalnej marce inspirowanej modą uliczną.

Oprawki okularowe HUMPHREY'S mod. 581069 col. 44

Twarz kwadratowa

 • zbliżona wysokość i szerokość twarzy
 • wyraziste rysy podbródka, policzków i skroni
 • szerokie czoło
 • linia żuchwy jest kwadratowa

Do twarzy kwadratowej pasują lekko zaokrąglone oprawki. Dobry wyborem będą oprawki okularowe Civetta C1928 w czerwonym, fioletowym lub biało-czarnym kolorze. To klasyczna oprawa, która nigdy nie wyjdzie z mody zgodna z europejskimi i światowymi trendami. Każdy, kto decyduje się na produkt marki Civetta Eyewear może mieć pewność, że w swoich nowych okularach zawsze będzie dobrze i stylowo wyglądać!

Oprawki korekcyjne Civetta C1928

Twarz trójkątna

 • charakterystyczny spiczasty podbródek
 • wyraziste kości policzkowe
 • szerokie czoło
 • wąska szczęka

Do twarzy trójkątnej pasują oprawki o zaokrąglonych kształtach, szczególnie w dolnych krawędziach. Odpowiednim wyborem będą oprawki Zanzara Z3012 Clip On w czarnym, szylkretowym lub granatowym kolorze. Zestaw Zanzary składający się oprawek, szkieł Essilor, nakładki polaryzacyjnej sprawi, że będziesz czuł się w nich wyjątkowo bezpiecznie.

Oprawki okularowe Zanzara Z3012 Clip On

 Twarz podłużna

 • wysokie czoło
 • pionowa linia podbródka, policzków i skroni
 • widoczne kąty
 • szerokie rysy

Do twarzy podłużnej pasują oprawki o okrągłych lub owalnych kocich kształtach. Dobrym wyborem będą oprawki Zanzara Z1890 w granatowym, bordowym lub złotym kolorze. Zanzara Eyewear to polska marka o włoskich korzeniach, która tworzy niepowtarzalne, unikatowe, ale zarazem zgodne z europejskimi i światowymi trendami dodatki dla kobiet i mężczyzn.

Okulary korekcyjne Zanzara Z1890

Twarz okrągła

 • niskie czoło
 • pełne policzki
 • zaokrąglony podbródek
 • bez wyraźnych kątów

Do twarzy okrągłej pasują okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne kwadratowe lub prostokątne. Idealnym wyborem będą oprawki Dullman D1094 w czarnym lub szarym kolorze. Dullman to marka premium oraz ekskluzywa linia opraw okularowych wyróżniających się z tłumu. Najwyższej klasy materiały i zastosowane technologie nadają niepowtarzalny charakter naszym produktom. W zestawie poza oprawą okularową znajdą Państwo również etui, ściereczkę z mikrofibry oraz certyfikat.

Oprawki korekcyjne Dullman D1094

Jak wybrać odpowiedni rozmiar okularów?

W przypadku okularów przeciwsłonecznych rozmiary są uniwersalne i zbliżone wskaźnikami do siebie. W naszym salonie optycznym każda para okularów przeciwsłonecznych ma podane wymiary. Zgodnie ze specyfikacją szerokość soczewek waha się w okolicach 47 mm a 58 mm, szerokość noska wynosi między 14 mm a 22 mm, długość zausznika waha się pomiędzy 135 mm a 142 mm. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku okularów przeciwsłonecznych sportowych, ze względu na potrzebę ochrony całej twarzy szerokość soczewek wynosi około 142 mm, a długość zausznika około 125 mm.

W przypadku okularów korekcyjnych rozmiary i kształty są dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Każdy model ma inną szerokość soczewki, wysokość tarczy, szerokość noska, czy długość zausznika. W ofercie optyka polskiego jest ponad 150 oprawek korekcyjnych damskich i męskich renomowanych, światowych producentów.