Jak poprawić wzrok? Naturalne sposoby ochrony oczu

Wielu z nas pragnie cieszyć się dobrym wzrokiem i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to jeden z najważniejszych zmysłów, jakim zostaliśmy obdarzeni. Tylko jak zapewnić sobie dobry wzrok? Co zrobić, by jak najdłużej cieszyć się dobrą ostrością widzenia? Mamy kilka wskazówek, które mogą w tym pomóc! Zachęcamy do zapoznania się z nimi!

Z artykułu dowiesz się:

  1. Wsparcie wzroku a odpowiednia dieta
  2. Witaminy do ochrony oczu przed komputerem
  3. Ćwiczenia na wzrok
  4. Naturalne sposoby na poprawę wzroku
  5. Suplementy na poprawę wzroku

Wsparcie wzroku a odpowiednia dieta

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne znaczenie w walce o dobry wzrok odgrywa dieta. To, co spożywamy, przekłada się na to, jak widzimy, więc jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się dobrą ostrością widzenia i nie nosić okularów, to musimy większą uwagę przykładać do tego, jak się odżywiamy na co dzień. Niestety narządom wzroku szkodzi nadmiar cukru oraz używek, a więc alkoholu i papierosów. Dlatego, jeśli szukamy skutecznego sposobu na to, jak poprawić wzrok, to warto ograniczyć ich ilość.

Co więcej, należy sięgać częściej po produkty, które są bogate w antocyjany. Są to substancje z grupy flawonoidów, które stanowią czerwone, fioletowe oraz niebieskie barwniki owoców oraz warzyw. Najcenniejszym źródłem ich są jagody, zwłaszcza borówka czernica, które zawierają całkiem sporą ilość tych związków. Dzięki temu, że borówka czernica znajdzie się w naszej codziennej diecie, będziemy mogli skutecznie zwalczać wolne rodniki i regenerować uszkodzone przez nie elementy oka. Co więcej, to właśnie borówka działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie, więc zapewni pomoc przy zapaleniu spojówek. Odpowiednie wsparcie wzroku zapewniają również produkty bogate w karotenoidy, ponieważ zapobiegają różnego typu wadom wzroku oraz chorobom oczu, w tym na przykład zaćmie, czy zwyrodnieniu plamki żółtej.

wsparcie wzroku z oprawkami clip on od optyka polskiego

Witaminy do ochrony oczu przed komputerem

Do karotenoidów zaliczyć można luteinę, która zalecana jest w szczególności tym, którzy pracują przed komputerem, czy spędzają dużo czasu przed telewizorem. Luteina zalecana jest również osobom borykającym się z otyłością oraz tym, którzy chorują na nadciśnienie tętnicze. Jeśli wzbogacimy swoją dietę o produkty, które są w nią bogate, to będziemy mogli zabezpieczyć wzrok przed uszkodzeniami spowodowanymi wolnymi rodnikami, więc na pewno w naszej codziennej diecie powinny znaleźć się jajka, szpinak, jarmuż, botwina, brukselka, czy nawet cukinia.

Dieta na dobry wzrok powinna też zawierać niezbędne makroelementy oraz mikroelementy, a więc produkty bogate w selen, miedź, mangan oraz cynk. Dlatego nasza dieta powinna być bogata również w ryby morskie i owoce morza, orzechy, awokado, ciemne pieczywo, fasolę, groch oraz czarne jagody.

Ćwiczenia na wzrok

Istnieje również szereg ćwiczeń, które można wykorzystać do tego, by poprawić swój wzrok. Co ciekawe, nie są to bardzo wymagające ćwiczenia. Nie dość, że zajmują mało czasu, to jeszcze można je wykonać praktycznie wszędzie i cieszyć się z ich dobroczynnych właściwości, ponieważ ćwiczenia na wzrok relaksują oczy i sprawiają, że możemy cieszyć się lepszym wzrokiem. O jakich dokładnie ćwiczeniach mowa? Na pewno godne polecenia jest śledzenie przedmiotu.

W tym celu należy zakryć lewe oko lewą dłonią (nie zamykamy go), wziąć długopis i unieść go na wysokości oka. Następnie zataczamy nim koła i śledzimy długopis, patrząc na jego czubek. Wykonujemy pięć takich obrotów i następnie powtarzamy ćwiczenie, zakrywając prawe oko prawą dłonią. 

Innym, również polecamy ćwiczeniem na wzrok, jest poruszanie gałkami. Tym razem należy zamknąć powieki i powoli przesuwać gałkami ocznymi w prawo i lewo. Za każdym razem należy odczekać trzy sekundy i wykonać serię pięciu powtórzeń.

Bardzo dobrym sposobem na zapewnienie odpoczynku oczom jest ich zamknięcie na chwilę i myślenie o czymś przyjemnym. Może to być spacer po plaży, wylegiwanie się na słońcu itp. ogranicza nas tylko wyobraźnia, a także nasze preferencje. Jest to bardzo prosta metoda na relaks dla oczu, ale jakże skuteczna, więc na pewno warto ją stosować, jeśli chcemy, by zmęczone oczy szybko się rozluźniły.

ćwiczenie na wzrok z okularami damskimi marki Marc O'Polo

Naturalne sposoby na poprawę wzroku

Nie od dziś mówi się, jak ważne jest to, byśmy każdego dnia spożywali minimum dwa litry wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu nie tylko przekłada się na nasze lepsze samopoczucie, ale również na sprawne funkcjonowanie organizmu, więc to również naturalne sposoby na poprawę wzroku. Jeśli nasz organizm dobrze funkcjonuje, to również narząd wzroku będzie dobrze pracował i nie jest to tylko „takie gadanie”, aby wyrobić nawyk picia wody.

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ciało szkliste, które stanowi większość gałki ocznej, składa się z 99% wody. Jeśli w takim razie będziemy pili minimum dwa litry wody dziennie, to zapewnimy oczom najlepszą ochronę przed szkodliwymi czynnikami i przy okazji wpłynie pozytywnie na ich funkcjonowanie.

Suplementy na poprawę wzroku

Jeśli chcemy zapewnić sobie dodatkowe wsparcie, to zdrową i zbilansowaną dietę możemy uzupełnić o suplementy diety. W tym przypadku do wyboru pozostaje wiele różnych propozycji, ale na pewno dobrym wyborem będzie postawienie na suplementy bogate w luteinę oraz witaminę A. oczywiście musimy też pamiętać, że suplementy nigdy nie zastąpią nam zdrowych posiłków i w takim celu nie należy po nie sięgać, bo wtedy nasze oczy nie zyskają na ich stosowaniu.